Preskočiť na obsah Preskočiť na ľavý panel Preskočiť na pätičku

Dôležitá informácia

PRVÝ PRÍPAD NAKAZENÉHO KORONAVÍRUSOM V OBCI DOLNÉ DUBOVÉ

OFICIÁLNE STANOVISKO

 

V obci Dolné Dubové sa potvrdil prvý prípad nakazeného vírusom COVID-19 – koronavírom. V piatok 13.3.2020 o 19:30 Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) informoval starostu obce o potvrdenom prípade nákazy a zároveň ho vyzval k súčinnosti. Na mieste bol prítomný policajný zbor a brat majiteľa nehnuteľnosti, v ktorej sa postihnutý nachádzal a zdržiaval.
Okolo 20tej dorazil tím z RÚVZ, ktorý odobral všetkým potenciálne nakazeným vzorky a prikázal im 14dňovú karanténu. Celkovo išlo o 10 ľudí, ktorí buď boli v priamom kontakte (2) (prvý kontakt) alebo nepriamom (8) (druhý a tretí kontakt) – tzn. nestretli sa s chorým priamo, ale obývajú spoločnú nehnuteľnosť, alebo stretli ľudí z prvého kontaktu. Výsledky budú známe pravdepodobne v pondelok.

Obec Dolné Dubové objekt označila prenosnými dopravnými značkami s nápismi „karanténa“, počas trvania karantény bude tiež monitorovaný členmi policajného zboru. Záchranná zdravotná služba nakazeného  odviezla do nemocnice, kde sa podrobí liečbe.

Organizačne bol zásah dobre zvládnutý, je predčasné robiť unáhlené závery, kým sa nepotvrdí ďalší nakazený, ktorý sa dostal do kontaktu s postihnutým pánom.

Obecný úrad bude pracovať v špeciálnom režime – to znamená, že je potrebné sa vopred telefonicky alebo emailom dohodnúť, čo potrebujete vybaviť a pokiaľ možno Vaše požiadavky budú vybavené emailom alebo prostredníctvom pošty. Na obecnom úrade bude možné riešiť len naozaj nevyhnutné prípady. Zatiaľ stále trvá zákaz organizovať spoločenské alebo podobné hromadné akcie – je to prevencia. Miestne pohostinstvo bude do 27.3.2020 zatvorené.

Obec Dolné Dubové ďakuje všetkým prítomným za zvládnutie situácie, členom PZ, RÚVZ a ZZS, obecným pracovníkom – menovite Vierke Behúlovej a Tomášovi Matejkovičovi, ktorí vydržali do konca.

Ešte raz zopakujem zásady prevencie:

  • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s väčším počtom ľudí
  • Dodržujte bezpečnú vzdialenosť od kašľúcich či kýchajúcich (ideálne sa chráňte respirátorom)
  • Dbajte na hygienu – často si umývajte ruky mydlom alebo používajte dezinfekčný prostriedok
  • Zdržiavajte sa na slnku a nepite chladené nápoje

Koronavírus COVID-19 je kvapôčková infekcia, prejavuje sa:

  • Suchým kašľom
  • Horúčkami nad 38C
  • Zápalom pľúc
  • Dýchavičnosťou
  • Bolesťami svalov a kĺbov

 

S pozdravom

Jozef Čapkovič
starosta

 

v Dolnom Dubovom 14.3.2020 2:06